www.misgeret.co.il www.misgeret.co.il
« שרות מקצועי ומהיר. התמונה הגיעה עם שליח בתוך מספר ימים. ממ ... » קרא עוד

מוריס אשקלון – מעצב ישראלי נדיר

בואו להכיר את מוריס אשקלון – מעצב ישראלי ויהודי בכיר שהשפיע על שפת העיצוב בישראל, יצר אין סוף פריטים מעוצבים ואפילו סייע לצה«ל
ברוכים הבאים למדור «על הבמה« שבמסגרתו נציג לכם אמנים ישראלים ומעצבים ישראלים ותיקים וצעירים, נספר על חייהם, על עשייתם ונספק לכם היכרות מעמיקה עם אמנים מפורסמים בעולם האמנות הישראלית השוקק ובשוק העיצוב הישראלי המתפתח. במדור הראשון נציג בפניכם את אחד האנשים שמזוהים יותר מכל עם עיצוב ישראלי. אין ספק שמוריס אשקלון ז«ל הוא אחד מהמעצבים הישראלים הבולטים והמשפיעים בתולדותיה הקצרות של המדינה. אשקלון נולד בשנת 1913 בהונגריה, בעיירה קטנה. כבר מגיל צעיר ניכר בו הכישרון האמנותי, אבל החיים בעיירה היהודית, במשפחה דתית מאוד, לא אפשרו לו לממש את הדחפים היצירתיים שלו. אשקלון לא הניח לרקע שלו למנוע ממנו מלהגשים את ייעודו, וכך, בגיל 15, הוא עזב את הבית והחל במסע עצמאי, בדרך להיות אחד מנביאי העיצוב הישראלי ולאחת מהדמויות המשפיעות ביותר בתולדות האמנות הישראלית.

עיצוב ישראלי ברמה בינלאומית
אשקלון למד בבתי ספר לאמנויות בבריסל ובמילאנו ולאחר מכן עלה לארץ ישראל. בארץ הוא הכיר את רעייתו ציפורה קרטוז'נסקי, פסלת ואמנית מפורסמת בזכות עצמה. כבר ב-1939 זכה מוריס אשקלון לייצר את אחד העיצובים הישראלים הבולטים הראשונים - תבליט נחושת ענק שהוצב ביריד העולמי בניו יורק ובו שלוש דמויות: «עובד האדמה, העמל והמלומד«. הביתן ההיסטורי החשוב הציג את הרעיון של המדינה היהודית כעשור לפני שהחלום הזה התגשם ומוריס אשקלון היה חלק חשוב ממנו. את העבודה ניתן לראות כיום במוזיאון האמנות ספרטוס בשיקגו.

ייצור מוצרים מעוצבים
באותו עשור ייסד אשקלון חברה לייצור מוצרים מעוצבים, שיוצרו במפעל «פל בל«. בין השאר יוצרו במפעל מוצרי יודאיקה כגון פמוטות, חנוכיות, צלחות לפסח, מזוזות, מאפרות, פסלים, מסכות, כדים וכדומה. המוצרים המעוצבים יוצרו ממתכות זולות, כדי שיוכלו להתאים למשפחות בארץ, שהתקיימו מתקציבים מצומצמים ביותר באותה התקופה. החברה שבראשותו גם ייצאה מוצרי יודאיקה, מנורות מנחושת ומפליז ועוד שורה ארוכה של מוצרים מעוצבים לרחבי העולם כולו – והביאה כבוד רב לעיצוב הישראלי. אם אתם סקרנים לראות את המוצרים המעוצבים של אז, אתם מוזמנים לעיין בקטלוג האינטרנטי של חברת העיצוב של המעצב הישראלי המוערך.

צה"ל קורא לך, מעצב
בישראל, כמו בישראל, לא היה יכול אשקלון להפנות את כישרונו רק לייצור מוצרים מעוצבים לבית, ב-1948 צה«ל קרא לו. ישראל נלחמה על קיומה מול מדינות ערב, וגם מיטב המעצבים הישראלים נקראו לדגל, כשאשקלון סייע לכוחות הלוחמים בעיצובים הקשורים לתחום התחמושת. גם מפעל העיצוב הישראלי שלו גויס למטרה החשובה – ועבר לייצר תחמושת עבור הכוחות הלוחמים, כשייצור מוצרי היודאיקה והמוצרים המעוצבים הופסק כליל למשך אותה תקופה.

מעיצוב ישראלי לעיצוב עולמי
בשנות החמישים היגר אשקלון לארצות הברית וגם שם המשיך בקריירה של מעצב מפורסם וזכה להצלחה רבה. בין השאר הוא לימד פיסול בלוס אנג'לס, וכן המשיך לייצר מוצרי יודאיקה עבור הקהילה היהודית, בעיצובים ייחודים. בשנות השבעים עבר אשקלון לחוף המזרחי של ארצות הברית, וקבע את סטודיו העיצוב שלו בפילדלפיה. הוא התמקד, ביחד עם בנו שהפך גם הוא למעצב מפורסם, באתרי אמנות לפולחן ובמקומות ציבוריים. בהמשך חייו הוא עבר למקסיקו, עד שנפטר בשיבה טובה בגיל 90, בשנת 2003, לאחר שסבל ממחת הפרקינסון. עבודותיו של מוריס אשקלון נמצאות בבתים רבים, וכן במוזיאונים בישראל, בארה«ב ובמקסיקו. לאיכויות ולידע שהביא עמו לישראל הצעירה לא היה תחליף, והוא נחשב ובצדק לאחר מאבות העיצוב הישראלי. בנו דוד, צייר ופסל, ממשיך את דרכו האמנותית והוא משמש כ"נשיא האגודה האמריקנית לאמנות יהודית".
מוריס אשקלון – מעצב ישראלי נדיר
מוריס אשקלון – מעצב ישראלי נדיר